МОТИВИ КЪМ ПРОЕКТА:
Съгласно разпоредбата на чл.9, ал.1 от НОАМТЦУ ежегодишно следва да се извършва анализ на действащите такси и цени на услуги. При извършения преглед от ресорните структурни звена (отдели, дирекции) в Община Стара Загора се установи, че част от таксите и цените на услугите не са актуализирани. При анализа на разходите по предоставяне на част от услугите се установява тяхното значително увеличение. Общоизвестен факт са увеличенията на цените на енергоносителите, увеличенията в размера на възнагражденията за персонал, общото поскъпване на суровини и материали и достигната инфлация в страната през последните години. Тези негативни икономически процеси повлияват и разходите по предоставянето на услугите, извършвани от различните структурни звена на Община Стара Загора. За да съумеем да запазим минимум същото ниво на качеството на услугите е необходимо съответните такси и цени на услуги да бъдат актуализирани.
Най- съществени са увеличенията на разходите и съответно предлаганото увеличение на цените на услугите предоставяни от ресор „Устройство на територията и строителство“. Някои от предлаганите увеличения са почти в двоен размер, но това се обяснява с дългогодишно задържане размерите на цените на услугите по устройство на територията, което беше правено с цел намаляване на административната тежест ,привличане и задържане на интереса към строителство в Община Стара Загора. Въпреки устойчивото строителство цените на имотите в Община Стара Загора продължиха да нарастват, като е установен и значителен ръст в цените на инвестиционното проектиране. В община Стара Загора това се отрази на изпълнение на ангажиментите по контрола по строителството започващ още на етап проверка и оценка на инвестиционните проекти и планове, като това се дължеше най – вече на недостига на експерти тъй като възнагражденията в администрацията по никакъв начин не могат да доближат тези в частния сектор. Увеличението на цените на услугите до голяма степен ще допринесе за създаване на възможност за увеличение на възнаграждения и/или увеличение броя на експертите заети с проверка, оценяване и одобряване на проектите.
На следващо място Община Стара Загора постоянно инвестира в софтуери, цифровизация на карти и планове и др. съвременни технологии, които да улесняват, както инвестиционното планиране и проектиране, така и изпълнението на контролните функции на Общината в инвестиционния процес. Разходите за закупуване и поддръжка на тези продукти също ежегодишно нарастват.
Голяма част от актовете по устройство на територията се съобщават и разгласяват, чрез електронни и/или печатни медии, организират се обществени обсъждания за което разходите също значително са увеличени през последните години.
С оглед на изложеното и след съпоставка и с други общини в които е налице съществен строително-инвестиционен процес се предлага и това увеличение на таксите и цените на услуги в ресор „Устройство на територията и строителство“, което осреднено е с около 70%. Така очаквания годишен ръст на приходите ще е около 800 000 лв.
Освен увеличение на някои от цените на услугите е предвидено и диференциране на някои услуги. Предлага се нова такса за одобряване на проекти и разрешаване на строителство при въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Таксите и цените на услугите са по-ниски от тези за други строежи поради това, че този тип строежи и инвестиционни проекти не се отличават със значителна сложност при контрола и оценката за съответствие, а така също и целта е да се стимулират собствениците на сгради с влошени показатели на енергийна ефективност да предприемат мерки за подобряване ефективността и намаляване на разходите си за енергия.
По отношение на услуги по гражданска регистрация.
В досегашната норма на чл. 43, ал. 1, т. 3, 4, 5 и 6 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора е уреден размерът на таксите, дължими за предоставянето на обикновена услуга за издаване на удостоверение за промени на настоящ адрес, регистриран след 2000 година; издаване на удостоверение за промени на постоянен адрес, регистриран след 2000 година; Издаване на удостоверение за постоянен адрес при вече регистриран постоянен адрес; Издаване на удостоверение за настоящ адрес при вече регистриран настоящ адрес, като за всяка от услугите е предвидена такса в размер на 3 лева, при срок за предоставяне на услугата – 3 дни. Наред с това е предвидено заплащане на троен размер на таксата при заявяване на услугата като експресна – в рамките на един работен ден. Доколкото Община Стара Загора следва политика по оптимизиране на процесите по осигуряване на административни услуги, чрез подобряване на организацията и намаляване на времето за предоставяне на определени удостоверителни административни услуги и съответно постига работещи организационни и технологични решения за намаляване на времето за извършване на посочените по-горе административни услуги до един работен ден, то понастоящем се оказва практически неприложима хипотезата, която предвижда предоставянето на услугата като експресна – в рамките на един ден срещу заплащане на троен размер на таксата. Намаляването на срока за предоставяне на административната услуга до един работен ден, предполага размерът на дължимата такса да се съобрази с добавения административен ресурс за извършването и, като таксата се увеличи за всяка от посочените услуги на 5 лева.
С текста на чл. 43 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Стара Загора са уредени таксите за извършване на административни услуги и издаване на документи по гражданско състояние. С разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Наредбата е предвидена възможността за извършване на бърза административна услуга в рамките на 3 (три) работни дни за определен вид административни услуги, като е определена в двоен размер дължимата такса за съответната административна услуга. В текста на чл. 43, ал. 1, т. 23 от Наредбата е предвидена особена хипотеза, приложима в административното производство по издаване на удостоверение за наследници на лице, починало без Единен граждански номер (ЕГН). Различният подход и съответно различният размер на таксата са съобразени с характеристиките на първичните източници на информация, които служат за установяване на данните за лицата и обективните особености на документите, които съставляват регистрите на населението, от които информацията за лицата се извлича и технологичното време, което е необходимо за изготвяне на удостоверението. В общия случай, за тези лица не се съдържат данни в електронен формат и електронните бази данни се актуализират ad hoc. При липсата на данни в НБД „Население“, в повечето случаи се налага събиране на информация по служебен път, съответно запитвания към други местни администрации и допълнителни проверки. Тези характеристики и технологични специфики на административното производство по издаване на удостоверение за наследници са несъвместими с възможност за извършване и съответно предоставяне на услугата като бърза – в рамките на 3 (три) работни дни или експресна – в рамките на 1 (един) работен ден.
По тези съображения се предлага да отпадне предвидения по-висок размер на таксата за издаване на удостоверение за наследници на лице, починало без Единен граждански номер (ЕГН), съответно за срок от 3 (три) работни дни или от 1 (един) работен ден.
С влизане в сила на последните изменения и допълнения на Закона за електронното управление (изм. и доп., ДВ бр. 80 от 19.09.2023 г., в сила от 19.09.2023 г.) е създаден нов чл. 10а, разпоредбите на който регламентират такси за предоставяне на електронни административни услуги. В ал. 2 законодателят е определил, че минималният процент на намалението на таксата е десет на сто, като намалението не може да надвишава двадесет лева. Това обстоятелство обуславя в Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора да се създаде нова разпоредба с размер на процент на намалението на таксата, а именно десет на сто, като намалението не може да надвишава двадесет лева. С оглед на това е предложено в общите разпоредби на чл.4 от Наредбата да се създаде нови алинеи 3 и 4 в които да се урежда преференцията при заявяване на услуги по електронен път.
На следващо място се правят и някои редакционни промени. В последните няколко години се забелязва засилено атакуване на наредбите на общините, включително и тази на Община Стара Загора, по отношение на определяне на местните такси и цени на услуги, като в съдебните производства най-вече се констатират неточно определяне на такса, вместо цена на услуга и обратното. С оглед на това в настоящия проект на наредбата се предлагат редакционни промени като някои досега уредени като такси цени на услуги се изнасят в Приложенията към чл.53 от Наредбата, където са поместени цените на други услуги и права, които се предоставят от общината, извън таксите за услуги, които са определени по закон.
Предлага се удължаване на срока за подаване на декларации за определяне на таксата за битови отпадъци според количеството за 2025г. поради промяна на цената на съдовете, както и размер на ставките за таксата за битови отпадъци. Съгласно чл.18, ал.2 от Наредбата лицата могат да променят декларираните видове и брой съдове, както и да преминават от определяне според количеството на облагане по общия ред като това е в срок от 01.12 до 31.12 на предходната година. Тъй като за 2025г. решението на Общински съвет за определяне размера на таксата за битови отпадъци бе прието на 18.12.2024г. за лицата които ползват този начин за определяне на таксата битови отпадъци остана един много кратък срок в който да преценят за 2025г. какви и колко съдове са им необходими или пък за тях ще е финансово по удачно да преминат на облагане с такса по общия ред. С оглед на това се предлага срокът за 2025г. да се удължи до 31 март.
За прилагането на наредбата не е необходим допълнителен финансов ресурс.
Наредбата не противоречи на нормативни актове от по-висока степен и на европейското право.
Предложения и становища по проекта могат да се правя в 14-дневен срок от публикуването му на е-mail: [email protected]
Този по кратък срок за предложения се налага поради необходимостта по –бързо да бъде приет удължителния срок за подаване на декларации по чл.18, ал.2 от наредбата. Към момента голям брой лица заявили с декларация вид и брой сметосъбиращи съдове, останаха без възможност своевременно да направят анализ на новоприетите с решението на Общински Съвет Стара Загора от 18.12.2024г. цени за съдовете, а по действащата наредба декларации за промяна можеха да се подават до края на 2024г. Разгласяването на приетото решение на Общински Съвет Стара Загора от 18.12.2024г. е направено на 03.01.2025г. поради което реално голяма част от засегнатите лица са останали без възможност да се запознаят с новите размери на таксата за битови отпадъци и да заявят промяна в обстоятелствата, касаещи начина на определяне размера на таксата за битови отпадъци в срок до края на 2024г., както това изисква сега действащата наредба. Това налага своевременно и бързо разрешаване на възникналия нормативен проблем, като в случая това се предлага да стане с §18 от настоящата Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора.