Симфоничен концерт на 27 юли със солист Димитър Косев

Размер на шрифта: A A A
Симфоничен концерт на 27 юли със солист Димитър Косев

За първи път в своята музикална кариера Димитър Косев, диригент в Държавна опера-Стара Загора ще се изяви на 27 юли от 19 ч. като солист в Симфоничен концерт под диригентството на Амир Шиф /Израел/.

Ще прозвучи В.А.Моцарт / 1756-1791/- Концерт за пиано и оркестър № 23 в Ла-мажор, К488 - един от най-прочутите концерти за пиано на Моцарт, чиято бавна част самостоятелно бива включена във всички компилации на най-известните класически произведения на всички времена. Моцарт пише този концерт във Виена, където се е установил като „ творец на свободна практика“. Тази Виена, за която пише на баща си, че е „ градът на фортепианото“. И наистина, никъде другаде не се пише, издава и изпълнява толкова клавирна музика, няма толкова майстори на пиана, няма толкова хубави инструменти.Тук за 4 години, Моцарт пише 15 концерта за пиано. Когато стига до 23-я, той е на 30 години. Композира го успоредно със „ Сватбата на Фигаро“. Концертът е готов на 2 март 1786 г. По това време Моцарт пише на свои приятели: „ клавирните концерти са по средата между много трудното и много лесното, в тях има блясък, приятни са за слушане, но имат и дълбочината, която търсят ценителите.“ Точно такъв е и този концерт- едновременно ефектен и задълбочен, в него има изключително виртуозни моменти / каденцата в първата част/, и други не толкова бляскави, с многопластови внушения. Втората част, вдъхновена от Сицилианата, отличава концерта от всички останали и го прави може би най-обичания Моцартов концерт за пиано.

В концерта ще прозвучат още Самюъл Барбър / 1910-1981/ - Адажио за струнен оркестър и Л.В.Бетовен / 1770–1827/ - Симфония № 5 в до-минор, оп. 67 - една от най-популярните и известни симфонии в класическата музика, както и най-често изпълняваната.Премиерата и е била в Theater an der Wien, на 22 декември 1808 г., а концертът е дирижиран от самия Бетовен Основния мотив, с който започва произведението / главен и за цялата първа част/, е известен като „ темата на съдбата“. Мотив-символ, който широко се използва не само в академичната, но и в масовата култура- от диско и рок-музика до кино, телевизия и реклами.По време на Втората световна война с този фрагмент започват емисиите на BBC – ритмичният рисунък съответства на буквата V в морзовата азбука / точка-точка-точка-тире/, а това е символ на победата /Victory /.

Димитър Косев е завършил е Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе. На 21 години се дипломира с отличие в специалностите дирижиране и пиано в Prayner Konservatorium във Виена. През 2015 г. е удостоен със златна значка „Русе“, а малко по-късно е избран и за лице на града. Печели наградата за „Най-изявените млади личности на България“ в категорията „Културно постижение“. Номиниран е от Junior Chamber international (JCI) за световния формат TOYP „10-те най-изявени личности в света“.

Диригент е в Държавна опера-Стара Загора от 2015 г.
Към всички събития
Омбудсман Стара Загора
Харта на клиента
Транспортна схема
Drug Stop
Кандидатстване по програма Култура
Подмяна на отоплителни уреди
Invest Stara Zagora
Индустриална "зона Загоре"
Сертифициране по CAF
Национална телефонна линия за деца 116 111
Проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух"
Актуализация на инвестиционната програма на община Стара Загора
Авторско право за озвучаване на обекти
Проект за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради
Проекти по ОП Околна среда
Областен информационен център
Национална програма за енергийна ефективност
Сертификати по ISO на община Стара Загора

Горещ телефон
за сигнали