
В зала „П. Р. Славейков" на Община Стара Загора се проведе третото издание на националната дискусия от кампанията „Да! На българската икономика". Основни акценти на форума бяха възможностите за публично-частни партньорства в инфраструктурата и професионалното обучение. Темите, които дискутираха министри, представители на бизнеса, училища и университети, бяха промени в законодателството, които да подпомогнат осъществяването на публично-частни партньорства, европейски инфраструктурни проекти, алтернативи за финансиране, дуалното образование и други. Организатори на събитието бяха вестниците „Стандарт", Преса" и „Строител", Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Камарата на строителите.
В дискусията взеха участие министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, проф. Костадин Костадинов, заместник-министър на образованието и науката, Зорница Русинова, заместник-министър на труда и социалната политика, председателят на Общинския съвет в Стара Загора Емил Христов проф. д-р инж. Николай Михайлов, председател на Съвета на директорите на "Трейс Груп Холд" АД и ръководител на катедра "Пътища" на Университета по архитектура, строителство и геодезия – София, главният редактор на вестник „Стандарт" Славка Бозукова, Пламен Енчев, зам.-главен редактор на вестник „Преса". На срещата присъстваха още областният управител на Стара Загора Георги Ранов, неговите заместници Маноил Манев и Мариана Кръстева, кметове от областта, общински съветници и медии.
„Стара Загора е община и регион, който има огромен потенциал, и който промени своя облик през последните години", подчерта министър Лиляна Павлова. „За да има развитие една икономика, първото и основно условие е да има политическа стабилност", посочи тя. „След това е необходимо да има предсказуема и предвидима политика на правителството, запазване на ниските данъци и реинвестиране в икономиката, коментира тя. Според нея три са основните показатели за растеж: наличие на образовани специалисти, привличане на инвеститори и развитие на различни видове инфраструктура", каза още министър Павлова. Тя подчерта, че близо 1,5 млрд. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж" вече са предоставени на 39-те големи общини в България. Така те сами ще могат да определят своите приоритети, допълни тя. Министърът коментира, че ОПРР подкрепя две основни реформи – тези в образованието и в здравеопазването. 160 млн. лв. от програмата са предвидени за подкрепа на спешната помощ. С тези средства изцяло ще бъдат преоборудвани и ще бъде доставена апаратура за над 170 центъра за спешна помощ, допълни тя.
Акцент бе сложен и на темата за подготовката на специализирани кадри, които да допринасят за развитието на икономиката. Разисквани бяха възможностите за създаване на публично-частни партньорства между бизнеса и средните училища в сферата на образованието. Зам.-министър Костадинов обяви, че в Министерство на образованието вече е сформирана нова дирекция „Професионално образование", чиято цел ще бъде създаването на по-добри контакти между бизнеса и професионалните училища с цел обезпечаване с работна сила на възлови отрасли в икономиката, които в момента изпитват недостиг от кадри. За необходимостта от квалифицирани средни специалисти в строителството говори проф. д-р инж. Николай Михайлов. От думите му стана ясно, че ако бизнесът не се завърне в средното образование, то квалифицирани кадри няма да има.
2. 07. 2015 г.
Автор: община Стара Загора