Разстояние от столицата: 320 км Разстояние от Стара Загора: 15 км Надморско равнище: 260 м Климат: умерен Почва: кафяви горски почви и глинени Площ на селото: 2 кв.км
История
Село Дълбоки се намира в полите на Сърнена Средна гора на 16 км североизточно от Стара Загора на 260 м надморска височина. Релефът му е планинско-равнинен с преобладаващи кафяви горски почви.
Тъй като Средна гора го предпазва в землището му виреят топлолюбиви овощни видове като бадем, смокиня, хинап, нар и лимон. Дълги години се е отглеждала маслодайната роза, а лавандула има и до днес. Добре е развито лозарството, което е един от поминъците на населението. От фауната в землището преобладават яребици и пъдпъдъци, лисици и вълци. Има сърни и елени, диви прасета и зайци. Като домашни животни се отглежда дребен и едър добитък.
Поселенията в землището датират от най-ранна епоха, за което свидетелстват седемте селищни могили и множеството предмети намерени при селскостопанска работа. В 1879 година в южната част на селото е разкрит гроб на погребан тракийски княз, като предметите са изнесени от под. Кляузов в Русия, а после и в Англия. В момента голяма част от тях са в Ошмолския музей в Лондон, а една от сребърните чаши е в Ермитажа в Санкт Петербург. По време на римската империя крепостта Глъбок е била важна пътна станция от Августа Траяна /дн. Стара Загора/ за Ахиало. В старите византийски и западноевропейски хроники селището се среща с името Глъбок и Венец. След падането под османско робство то е под името Бюклюмюк или Бюклюджек. Среща се и с името Дълбоки, още повече, че в него се заселват хора на султана от Троянското село Дълбок дол. Намерен е от онова време част от войнугарски регистър, от който е видно, че още от онези времена, а вероятно и преди това Дълбоки е било важен средищен център.
Преди падането под османско владичество в Дълбоки е имало църква и параклиси, но са разрушени от нахлулите орди. Едва в началото на 19 век в 1837 година след прошение до Султана в Дълбоки е построена и осветена църква „Успение на Света Богородица". В нея през 1838 година е открито и първото килийно училище за околността. Пръв певец и даскал е възрожденецът Райчо Блъсков от Копривщица, бащата на писателя Илия Блъсков. Килийното училище се посещава от деца и младежи не само от Дълбоки, но и от околните села, а и от по-далечни. След освобождението дълбочани построяват училищна сграда, която за онова време е модерна и голяма. През 1934 година се построява втора училищна сграда, тъй като първата не е достастъчна и в новата се открива и кабинет по химия и физика. През 1964 година се надстроява втори етаж, построява се нов кабинет по химия и физика и работилници по дървообработка и металообработка. През осемдесетте години училището преминава в ЕСПУ до 1991 година.
По време на Руско-турската освободителна война тук е бил щаба и наблюдателния пункт на Ген. Гурко, който оставя за спомен на дълбочани своя походен стол и бинокъла си. В землището на селото се води и боят за Самaрското знаме и тук загива подполковник Калитин, като след освобождението се издига паметник за това събитие.
Преди освобождението и след това поминъкът на населението е главно скотовъдството, като се отглеждат главно кози и овце. Засява се ечемик, пшеница и царевица, а до 1960 година - просо, фий и овес. Като поминък е и лозарството, което продължава да се развива и до днес в създадените лозови масиви. През 20 век и до днес се развива и овощарството. Занаятите са терзийство и дърводелство, коларо-железарство и розопроизводство, като последното отпада в края на втората половина на 20 век.
През 1930 година в Дълбоки с дарение на д-р Стоян Денев, който е дълбоченец и френски възпитаник и един от пионерите на ветеринарното дело у нас се разкрива ветеринарна лечебница. От 1945 до 1966 в селото освен здравен участък и аптека има и родилен дом. От 1999 г. Здравия участък е преместен в обновената сграда на бившия селски съвет.
През 1919-1923 и 1931-1934 селото е било комуна. След 1945 в състава на тогавашния СОНС са включени селата Колена и Горно Ботево. Същите са и в ТКЗС. От март 1979 до февруари 1988 Дълбоки е център на селищна система с още 10 съставни села към него. Построена е нова административна сграда, поща, младежки дом с ритуална зала, жилищен блок и са благоустроени редица улици и площади.
От 1930 година е и началото на винарската изба в селото, национализирана през 1945 година. През шейсетте години е открита и фабрика за оцет. Изгражда се дърводелски цех, просъществувал до 1991 година.
Още през октомври 1944 година се създава ТКЗС, като на 10.01.1945 то е официално регистрирано и поздравено лично от Георги Димитров с телеграма от Москва. Преминало през АПК и КЗС днес то съществува като Всестранна кооперация "Шести май" с обработваеми около 19 хил. дка.
От 1919 година е изградена и потребителната кооперация „Напредък", която и до днес се нарича така и обслужва Дълбоки и няколко околни села.
Дълбоки и дълбочани вземат участие във всички войни - междусъюзническа, балканска, първа и втора световна и дават скъпи жертви, чиито имена са на паметната плоча в училище и в парка на селото. Дейно участие вземат дълбочани и в политическите борби до средата на 20 век в района и страната. В 1910 година се създава социалистическата дружинка, прерастнала в партийна организация. Създава се младежко дружество, в годините 1919-1923 е организирана и първата детска спартакистка чета от Георги Аргаткин. През 1922 година социалисти и ремсисти построяват свой клуб, който през годините е бил земеделско училище, канцеларии и клуб на пенсионера. През септември 1923 година 120 членния въстанически отряд от Дълбоки атакува жандармерийските казарми в Стара Загора. И тук се дават скъпи жертви. През 1941-44 година от Дълбоки излизат 8 партизани, а десетки за ятаците на отряд „Георги Димитров". Политемигранти, концлагеристи и интернирани е дало Дълбоки, участниците в първата и втората фаза на отечествената война са над 130, като има и 4 загинали. И както и да отрича съвремието ония години, за Дълбоки те са преломни и изиграват важна роля в неговото развитие тогава и сега. Със своето минало - от най-ранната епоха до годините на прехода Дълбоки има място в написването на историята на България и е дало своята дан.
Създадено е дружество на запасните офицери и сержанти от запаса и резерва, което носи името на загиналия в Балканската война подпоручик Дечо Колев при защитата и освобождението на Родопите.
Има пенсионерски клуб, който всеки четвъртък има сбирки и развива многообразна дейност.
Много от построеното се разруши и част от поминъка е забравен, но Дълбоки продължава напред със своето кметство, читалище и училище, със своите две кооперации - всестранна и потребителска, със здравния си участък и новите цехове за тапицерия, олио и дърводелски услуги. Със своя празник на селото - всяка година в началото на май, който събира дълбочани от всички краища на страната.
Култура
Народно читалище "Развитие" с. Дълбоки, По инициатива на учители, любознателни младежи и прогресивни селяни през есента на 1878 г. се основава читалището в с. Дълбоки, което именуват "РАЗВИТИЕ". До построяване на собствена читалищна сграда се е помещавало в църквата и училището. С доброволен труд и помощи от населението през 1931/1936 се построява читалищен салон и библиотека. 1974/1976 г. читалищната сграда е реконструирана и модернизирана, отговаряща на потребностите и целите на читалището и дейността му. Читалището разполага със зрителна зала с 380 места, технически оборудвана сцена, библиотечни помещения - заемна, детски отдел, читалня, книгохранилище; репетиционна зала, гримьорни помещения, канцеларии, кино — кабина и сервизни помещения. Читалището е единствения културен институт на територията на кметството и е желана потребност на всички жители на селото ни. Със своята дейност обслужва Основното училище, в което учат 150 ученика, земеделска кооперация, потребителна кооперация, дърводелски цех, цех за бутилиране на напитки и оцет.
В читалището работят: театрален, детско-юношески фолклорен ансамбъл „ДЪЛБОЧАНЧЕТА", група за стари градски песни "Чар", ансамбъл за автентичен фолклор "ДЪЛБОКИ". Колективите са носители на множество отличия и медали от наши републикански фестивали и събори, а ансамбълът за автентичен фолклор и детско-юношеския ансамбъл са носители на престижни награди от МФФ-Югославия, Румъния, Турция, Молдова, Полша, Франция и България. Съхранени са богатата душевност и традициите в Дълбоки. В програмите им са включени класически образци от традиционния слънчев обреден календар от Коледа, през пролетния, летния и есенния цикли, отново до зимните празници, свързани с раждането на Бога. Ансамблите представят традиционния български фолклор като цяло на обреден танц и обредна песен, превръща обреда в празник и доставя силна естетическа наслада, душевност и традициите в Дълбоки. И до днес битуват обредите и обичаите свързани с църковно-празничния календар не само в изявите на ансамблите, но и в живота на хората - с коледарите и техните песни, „бутурниците" на Заговезни, красивите лазарки, "росата" на Гергьовден и печените агнета. Библиотеката притежава над 23 000 библиотечни единици от всички отрасли на знанието. Това дава възможност за провеждане на богата и разнообразна по съдържание библиотечна дейност: литературни игри и викторини, срещи с литературни творци, часове на приказката, детски състезания, празници на книгата и пр. Богата и разнообразна е културно-масовата работа на читалището, която включва в себе си мероприятия от обредно-празничния календар, Майски и Декемврийски празници на културата, на селото, на художествената самодейност, на талантите, тематични вечери, беседи, конкурси, творчески портрети, викторини и пр. Читалището е домакин на "Национална среща на ансамблите за автентичен фолклор, носители на международни отличия", която се провежда от 1994 година на всеки две години. Домакин е и на Детския фолклорен празник „Изворът да не пресъхва - Цветница", който се провежда ежегодно през месец април. Традиционни са и детските празници „Здравей, лято!" и „Довиждане, лято!", с които читалището бележи началото и края на лятната работа с децата. Първият неделен ден на месец май се провежда и традиционния празник за селото под наслов „Дълбоки - роден край, гордост моя". Читалището е кандидатствало и е спечелило проектите "Коледно надиграване" - "Ой, Коледо, мой Коледо" - пред Национален фонд "Култура"и „Читалището - дом на българщината " пред МТСП. А спечеления пред МК проект за опазване и популяризиране на българския фолклор „Трепнала е варак китка, запели са коледари" дава началото на станалия вече традиционен коледен празник със същото име.
За разнообразната и богата по съдържание дейност читалището многократно е награждавано на регионално и национално ниво. Носител на Плакета на КК за най-добра читалищна дейност, носител на Плакета на ЦХС за изключителни успехи в художествената самодейност. През 1978 година бе удостоено с орден "Кирил и Методий" - І степен - признание за дългогодишния неуморен труд на стотиците читалищни дейци от Дълбоки. Народно читалище "Развитие" с. Дълбоки има благородната мисия да пробуди у най-малките и поддържа жива в големите любовта към род и родина, към нашите предци, да съхрани за поколенията традициите, обичаите, празниците на нашите прародители, да допринесе според възможностите си за съхраняване на българския род.