МИХАЛ АТАНАСОВ МИХАЛЕВ
Роден на 17.02.1949 г. в с. Ново село
Образование: Завършил СПТУ „Н. Й. Вапцаров" гр. Стара Загора.
Трудовият си път съм преминал 36 години в ДЗУ гр. Стара Загора като началник-смяна, началник-цех.
Адрес п.к. 6062 с. Ново село
Телефон (041112) 2260; 2264
Мобилен телефон 0885 901 223
Електронна поща [email protected]
История
Землището на Ново село е населявано в дълбока древност. По левия бряг на долината, в полите на Орлукая, Кузалан, Габрака минавал тракийски, а после и римски път, свързващ Казанлък (Севтополис) със Стара Загора (Берое).
В местността Еректарла при изкопни работи е открит глинен водопровод. Още по-на север от селото има три могилки. В местността „Братоевия трап", през 1940 - 1941 г. са разкрити запазени керамични съдове, метални предмети, следи от огнища. От всички находки е запазена само каменна тежест за вретено.
На връх Голям Мечит има останки от кале (стражева кула) вероятно от Втората българска държава. Край селото се намира „едно от петте текета в България". Сградата е опожарена. Запазен е северният каменен зид. Обозначено е мястото на погребението на светеца.
В селото могат да се видят двете най-стари къщи (около 150-годишни) – на дядо Ваклин и на дядо Иван Желязков. Интерес представлява къщата на Иван Томата (сега с нов собственик). Фасадата е украсена с рисунки – петел, ваза с цветя и мечка. Къщата е строена през 1928 г. Рисунките са и досега със запазена яркост на багрите.
Западно от селото е паметния знак за загиналия на 31.03.1953 г. при авиокатастрофа кап. Георги Ст. Бояджиев. Мястото на катастрофата е под връх Башчалъка. Залесено е с бор.
Най-ранният известен източник на сведения е „Видрицата" на поп Минчо Кънчев. Знаменитият сподвижник на В. Левски посещава 2 пъти селото – през 1870 и 1871 година. Бележката при „втората ревизия" гласи „Янакларе – Кюмюрджии; 30 къщи, наши нови 5 души" (стр. 252).
Новоселци участват и двете световни войни. В Първата световна война загиват 4 души. Във Втората участват 28 души, убит е 1.
КУЛТУРА И ТУРИЗЪМ
Училище в селото е открито вероятно след Освобождението. Читалището и потребителната кооперация са създадени през 1928 г. По инициатива на учителя Петър Пашовски.
Околностите на Ново село са много красиви.
Върховете Орлукая и Кузалан са обрасли с люляк. Напролет той цъфти с бели, розови и сини цветове.
Интерес представляват за туристите Стената под връх Орлукая, двете каменни „кули" в Усойната, пещерите – една в Стената, другата на вр. Кузалан, скалните грамади по хребета на Габрака.
В землището на с. Ново село се срещат над 100 лековити растения и храсти. Пролет и есен могат да се наберат гъби.
Гората е пълна с иглика, теменужки и синчец през пролетта и с циклами (бутурчета) през есента. Могат да се намерят и някои редки растения: прекрасният петров кръст, росен, жълт напръстник, съсънка (писано коте) и пет вида орхидеи. Дивите животни са малко - костенурки, таралежи, язовци, катерички, лисици. Най-многобройни са чакалите. Може да се видят местата където диви свине ровят и търсят храна. При късмет може да се види и сърничка! Или заек!
НОВО СЕЛО - ЕПИЗОД ОТ ПОРЕДИЦАТА "МОЕТО СЕЛО"