Административната услуга се предоставя от:
Отдел „Гражданско състояние“
Списък на необходимите документи за установяване наличието на българско гражданство:
На основание чл. 39 от Закона за българското гражданство
1. Заявление съгласно Приложение № 5 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за българското гражданство /по образец/
Заявлението трябва да бъде написана на български език.
Заявлението и документите се подават чрез общината по постоянния адрес на лицето или чрез общината по местожителство или постоянен адрес преди напускане на страната, която ги изпраща служебно в Министерство на правосъдието, като прилага справка по регистрите за гражданското състояние от съответната община или кметство относно гражданството на лицето.
Лице, живеещо в чужбина, може да подаде заявление за установяване наличието на българско гражданство в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина.
Когато лицето е починало, заявлението се попълва и подписва от наследник, като се вписват данните на починалото лице.
Когато лицето не е навършило 14-годишна възраст или е поставено под пълно запрещение, заявлението се подава от името на двамата родители или настойника му. Заявлението се подава само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
Лице от 14- до 18-годишна възраст или поставено под ограничено запрещение подава заявлението лично. Заявлението се приподписва от двамата родители или попечителя. Приподписва се само от единия родител, когато другият е лишен от родителски права или само от майката, когато бащата е неизвестен.
2. Препис от акт за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган
Общината прилага служебно към документите препис от акт за раждане или дубликат на удостоверение за раждане в случаите, когато лицето е родено на територията на Република България и общината, чрез която подава документите, съвпада с общината, на територията на която лицето е родено.
3. Документ, удостоверяващ датата и начина на напускане на страната
4. Официален документ, удостоверяващ промяната на имената, ако има такава, както и официален документ за идентичност на лице с различни имена
В случай, че промяната на имената е извършена, поради сключен граждански брак на територията на Република България не се изисква представяне на документа. Дирекция "Българско гражданство" извършва служебна проверка в Национална база данни "Население", поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
5. Фотокопие на документ, удостоверяващ самоличността на молителя
6. Документ за придобито чуждо гражданство, ако има такова
7. Препис от акт за смърт, ако лицето е починало
Общината прилага служебно към документите препис от акт за смърт в случаите, когато лицето е починало на територията на Република България и общината, чрез която подава документите, съвпада с общината, на територията на която лицето е починало.
8. Актуална снимка паспортен формат – 2 броя
9. Вносна бележка за платена държавна такса в размер на 50 лв. по сметка на Министерство на правосъдието, БНБ – ЦУ, IBAN - BG09 BNBG 9661 3000 1737 01, BIC: BNBG BGSD
Документите, представени от заинтересуваните лица, в зависимост от чуждата държава, от която произхождат, трябва да отговарят на изискванията на съответните разпоредби на двустранните международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранните публични актове, съставена в Хага на 05 октомври 1961 г., по които Република България е страна, или на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения от Правилника ред. Изискванията не се прилагат в случаите, когато се представят:
- Извлечения от актове за гражданско състояние, свързани с раждане, брак или смърт, издадени в съответствие с Конвенцията за издаване на многоезични извлечения от актове за гражданско състояние, подписана на 8 септември 1976 г. във Виена;
- Официални документи, издадени от държава – членка на Европейския съюз, съгласно Регламент (ЕС) 2016/1191 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. за насърчаване на свободното движение на гражданите чрез опростяване на изискванията за представяне на някои официални документи в Европейския съюз и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 (OB, L 200/1 от 26 юли 2016 г.), с изключение на изискването за представяне на превод на български език за документи, издадени на официалния език на държавата членка, която ги издава.
При констатирани нередовности заявлението и приложените документи се връщат на общината, чрез която са изпратени, с писмени указания за тяхното отстраняване.
Ако заявителят желае след издаване на удостоверението за наличие на българско гражданство да му бъде върнат приложения към заявлението препис от акт за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган, следва при подаването на заявлението да приложи нотариално заверено копие на този документ.
Начини на заявяване на услугата:
1. Лично или чрез упълномощено лице в сградата на Община Стара Загора, бул."Цар Симеон Велики" № 107 - eтаж 3, стая 309.
Телефон: (042) 614 809
Работно време: 08:30-12:30 ч.
13:30–17:30 ч.
При подаване на гише е необходимо да представите документ за самоличност или нотариално заверено изрично пълномощно - в случаите, когато заявлението се подава от пълномощник.
2. Чрез лицензиран пощенски оператор
на адрес: гр. Стара Загора, ПК 6000, бул."Цар Симеон Велики" № 107
3. Чрез Системата за сигурно електронно връчване - https://edelivery.egov.bg/
4. Чрез Единния модел за заявяване, заплащане и предоставяне на електронни услуги, поддържан от Държавна агенция „Електронно управление“ -
https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/obshtinski+administratsii/unificirani+uslugi/2390
5. устно, на гише в Центъра за административно обслужване – освен ако в специален закон не е прeдвидено друго.
Исканията, внесени устно, се отразяват в протокол, който се подписва от заявителя и от длъжностното лице, което го е съставило.
Срок за предоставяне на услугата:
Получаване на отговор от Министерство на правосъдието
Такса
Не се заплаща за услугата
Начини на получаване на резултата от услугата:
1. Лично или чрез упълномощено лице в сградата на Община Стара Загора, бул."Цар Симеон Велики" № 107 - eтаж 3, стая 309
Телефон: (042) 614 809
Работно време: 08:30-12:30 ч.
13:30–17:30 ч.
При получаване е необходимо да представите документ за самоличност или нотариално заверено изрично пълномощно.
2. Чрез лицензиран пощенски оператор на посочен от заявителя адрес
Като заявителят декларира, че пощенските разходи са за негова сметка, платими при получаването на акта за вътрешни пощенски пратки и е съгласен документите да бъдат пренасяни за служебни цели.
Индивидуалният административен акт може да бъде изпратен:
- като вътрешна препоръчана пощенска пратка
- като вътрешна куриерска пратка
- като международна препоръчана пощенска пратка
3. По електронен път в профила на заявителя в системата за сигурно електронно връчване